Finové mají jisté čtvrtfinále. K výhře nad Slovenskem je dovedl Sami Kapanen

01.05.2009 23:49

1. května 2009  20:00,  aktualizováno 23:49

Dvě branky kapitána Samiho Kapanena znamenaly výhru hokejistů Finska nad Slovenskem 2:1 v prodloužení. Společně s Kanadou jsou Finové jistými postupujícími z osmifinálové skupiny F mistrovství světa ve Švýcarsku. Vyrovnání a s ním i bod za remízu po základní hrací době zajistil Slovákům Luboš Bartečko.

Finsko - Slovensko:  Slovenský útočník Juraj Mikuš (uprostřed) v šanci před finským gólmanem Pekkou Rinnem. Vlevo jej sleduje Sami Kapanen.

Finsko - Slovensko: Slovenský útočník Juraj Mikuš (uprostřed) v šanci před finským gólmanem Pekkou Rinnem. Vlevo jej sleduje Sami Kapanen.

Finsko - Slovensko: slovenský brankář Jaroslav Halák (vpravo) likviduje šanci Miky Pyöräläho.Prohlédni fotkyFinsko - Slovensko:  Slovenský útočník Juraj Mikuš (uprostřed) v šanci před finským gólmanem Pekkou Rinnem. Vlevo jej sleduje Sami Kapanen.

Tým Suomi si stejně jako dříve Kanada pojistil postup do čtvrtfinále, Slováci se budou snažit posunout z páté místa v sobotním utkání s Českou republikou.

zápas jsme sledovali v on-line reportáži

Slováci hráli už ve třetí minutě přesilovku po Santalově faulu, ale Finové odolali. Haláka ve slovenské brance vyzkoušeli Miettinen a Hytönen, hráči Suomi se pak neprosadili ani ve dvou početních výhodách, když tu brzy přerušil faulem Niskala. Slovensku se nepovedla přesilovka při Immonenově trestu a Finové při ní získali vedení po spolupráci dvou ostřílených reprezentantů. Po Nummelinově přihrávce prostřelil gólmana Montrealu Sami Kapanen.

Slovensko - Bělorusko: slovenský brankář Rastislav Staňa zakročil před Andrejem Stasem.Další zprávy ze slovenského týmu

Podrobné a aktuální informace o slovenské hokejové reprezentaci najdete také na serveru hokej.sme.sk

Ve 23. minutě se radovali Slováci z vyrovnání, když Handzušovu střelu dorazil do odkryté branky Bartečko. Útočník švédské Luley si připsal třetí trefu na turnaji. Vzápětí mohl vrátit Finsku vedení Hyvönen, ale sám proti Halákovi neuspěl. Na slovenské straně měl možnost Mikúš, v 36. minutě nepřekonali po tlaku Seveřanů Haláka Niko Kapanen a Miettinen.

Nerozhodla ani třetí třetina, ve které měl velkou možnost v 55. minutě také Sami Kapanen. Finský kapitán si přece jen vítěznou trefu připsal, když v prodloužení rozhodl po Immonenově přihrávce.

finsko - slovensko 2:1 PP

Branky a nahrávky: 16. S. Kapanen (Nummelin), 64. S. Kapanen (Immonen, Niskala) - 23. Bartečko (Handzuš). Rozhodčí: Persson (Švéd.), Kadyrov - Gorděnko (oba Rus.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 7:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4444. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 1:0.

Finsko: Rinne - Nummelin, M. Lehtonen, Kukkonen, Niskala, Jaakola, Niinimaa, Salmela - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - Hyvönen, Immonen, S. Kapanen - Pihlman, Hytönen, Komarov - Vahalahti, J. Ruutu, Pyörälä - Santala. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko: Halák - Sekera, Obšut, Vydarený, Smrek, Švarný, Graňák, Baranka, Valábik - Surový, Handzuš, Bartečko - Marcel Hossa, Mikúš, Ružička - Nagy, Radivojevič, Rastislav Pavlikovský - Bicek, Štefanka, Bartovič. Trenér: Ján Filc.