Slovinsko a Kazachstán opouštějí elitní skupinu

19.04.2009 14:11

15. května 2006  17:52
Hokejisté Dánska a Itálie udrželi elitní skupinu mistrovství světa. Sestupuje Slovinsko a Kazachstán. Rozhodly o tom poslední zápasy skupiny o udržení. Dánsko porazilo Kazachstán 3:2, Slovinci neudrželi nadějně rozehraný zápas s Itálií a po remíze 3:3 sestupují. Mezi elitu se vrací Německo a Rakousko.
Radost hokejistů Itálie

Slovinci ztratili vedení až v závěru
Hokejisté Slovinska vedení českým trenérem Františkem Výborným sestupují z elitní skupiny mistrovství světa.

Slovinci dnes v Rize ztratili proti Itálii tříbrankové vedení a po remíze 3:3 se na jejich úkor zachránila Itálie.

Rozhodující gól vstřelil 99 vteřin před koncem zápasu Michele Strazzabosco.

Slovinci přitom měli výborný vstup do utkání. Již v šesté minutě se ujali vedení, které ve druhé třetině zvýšili až na 3:0. Poté se však v italské brance objevil místo Muzzatiho náhradník Tragust a svými zákroky pomohl týmu k udržení v elitní skupině šampionátu.

Hrdiny italského hokeje se stali Ansoldi, který dvěma góly duel zdramatizoval, a pak hlavně obránce Strazzabosco, který v předposlední minutě prostřelil brankáře Kristana a vyrovnal. Právě bod Itálii k záchraně stačil.

Dánové skupinu o udržení vyhráli
Hokejisté Dánska se opět udrželi v elitní skupině mistrovství světa. Rozhodlo o tom jejich dnešní vítězství nad Kazachstánem 3:2, díky němuž Dánové dokonce čtyřčlennou tabulku o záchranu vyhráli. Poražení naopak poprvé od roku 2004 klesli o patro níž.

Dánové si tak protáhnou pobyt v nejvyšší divizi světového hokeje na pět let, což bude jejich nejdelší úsek v moderní éře dějin šampionátu.

Zároveň se ale s nimi rozloučí jejich kouč Mikael Lundström, který od příští sezony
povede švédský Leksand. Právě pod jeho vedením Dánové získali v roce 2002
příslušnost mezi šestnáctkou nejlepších týmů a od té doby je nikdo jiný nevedl.

Výsledky - skupina o udržení:
Slovinsko - Itálie 3:3 (1:0, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
6. Krajnc (M. Rodman, Razingar), 23. Kopitar (Krajnc), 26. Kontrec (Kopitar) - 28. Ansoldi (Margoni, Parco), 45. Ansoldi, 59. Strazzabosco (De Bettin, Busillo). Rozhodčí: Reiber (Švýc.) - Eglitis (Lot.), Laschowski (Kan.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 4500.

Slovinsko: Kristan - Kranjc, Sotlar, Robar, Ciglenečki, D. Rodman, Vidmar, Groznik - Razingar, Kopitar, M. Rodman - Avgustinčič, Kontrec, Žagar - Varl, Goličič, Šivic - Murič, Hebar, Milovanovič. Trenér: František Výborný.
Itálie: Muzzatti (26. Tragust) - Strazzabosco, F. Ramoser, Helfer, Borgatello, Trevisani, Lorenzi, Egger - Busillo, De Bettin, Cirone - Parco, Margoni, Ansoldi - Fontanive, Molteni, M. De Toni - Felicetti, Bustreo, R. Ramoser - Rigoni. Trenér: Michel Goulet.

Dánsko - Kazachstán 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
14. Kjaergaard, 35. Hansen (Damgaard), 58. Damgaard (Green, J. Nielsen) - 37. Pupkov (Spiridonov), 60. Argokov (J. Koreškov). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Garsjö (Nor.), Zatta (It.). Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. Diváci: 2903.

Dánsko: Hirsch - Boedker, Damgaard, Schioldan, D. Nielsen, Andreasen, Dahlmann, Pander, Johnsen - Nordby-Andersen, Green, Staal - F. Nielsen, Kjaergaard, J. Nielsen - Regin, Hansen, Morten Madsen - Smidt, Pyndt, Degn. Trenér: Mikael Lundström.
Kazachstán: Ogurešnikov - Kovalenko, Argokov, Pupkov, Koledajev, Mazunin,
Savenkov, Blochin - A. Koreškov, J. Koreškov, Žailauov - Šafranov, Pčeljakov, Samochvalov - Spiridonov, Zaržickij, Krasnoslobodcev - Běljajev, Troščinskij, Starčenko - Litviněnko. Trenér: Nikolaj Myšagin.