Vladimír Svačina: Těžké přípravy jako tady jsem nezažil

09.06.2009 00:00

 

Vladimír Svačina: Těžké přípravy jako tady jsem nezažil

Ostrava 9. června

Tréninkovými dávkami znavený Vladimír Svačina si sedl na lavičku u kabiny, velkým pytlem s ledem si chladil nakopnutou holeň z fotbalu, který zakončil úterní dopolední trénink, a vyprávěl o svých zážitcích z letošní přípravy, uplynulé sezoně zakončené v Brně a zklamání z odchodu parťáka Romana Šimíčka do Trenčína.

Vláďo, jak je to s Tebou. Jsi milovníkem suché přípravy plné posilovny a běhů, nebo ji nenávidíš?

"Letní příprava je pro hokejisty celkově nepříjemná. Ale je velmi důležitá. Určitě zvládám letošní přípravu lépe než loni. Je to ale strašně těžká příprava, to musím říct. Tak těžké přípravy jako jsou tady ve Vítkovicích jsem ještě nezažil."

Vidíš na spoluhráčích větší odhodlání po loňském nezdaru se Slavií, aby to letos dopadlo ještě lépe?

"Hlavně pracujeme i na psychice. Hodně je to i v hlavách ten hokej. Zdá se mi, že trénujeme ještě více, že se do toho vložily ještě nějaké nové prvky. Něco se ale naopak zrušilo, abychom si tolik neničili kolena a ať nejsou taková zbytečná zranění jako loni. Hodně jsme to přizpůsobili těm zraněním. Já si myslím, že to bude tuto sezonu mnohem lepší."

Pro Tebe osobně je letošní příprava trochu jiná. Loni jsi přišel jako nováček a bojoval o základní sestavu. Letos jsi už ale stabilním členem kádru, nemám pravdu?

"Tak hlavně loni to byla pro mě strašně těžká příprava. Asi pětkrát jsem dokonce zvracel ... bylo to fakt těžké pro mě. Kdežto letos je to lepší asi tou psychikou. Všechny tady znám, ne jako loni, kdy jsem byl nový. Nevím čím to je, ale letos to zvládám o hodně lépe to přípravné období."

A co když jsi působil dva roky v zámoří. Tam si asi musel podstoupit individuální přípravu doma, že?

"To jsem se připravoval s juniorkou Sarezy. Ale že bych trénoval individuálně, to zase ne."

Jaký vidíš rozdíl mezi letním drilem takto ve skupině, jako podstupuješ nyní ve Vítkovicích, oproti individuální přípravě?

"Myslím si, že když člověk se připravuje sám, tak toho tolik nenatrénuje jako s kolektivem. S týmem se dají zahrát fotbálky, pobavit se u toho. Ale takhle sám trénovat (chvíli přemýšlí) ... nemyslím si, že je lepší individuálně trénovat."

Když se vrátím k loňské sezoně. Tu jsi si prodloužil v brněnské Kometě. Jak na Tebe zapůsobili fanoušci a prvoligová finálová série?

"Já jsem hlavně nevěděl, jak mě fanoušci v Brně přivítají. Prali se o tu Extraligu už strašně dlouho a najednou do finále přijde úplně nový hráč z Vítkovic. Tak jsem si říkal, jak mě asi ti fanoušci vezmou. Nakonec uplně výborně a byl to pro mě obrovský zážitek."

Sedl sis i se zkušenými Pucherem a Brabencem. Dokonce hned v prvním zápase jsi vstřeil branku ...

"Nojo, ale do prázdné (smích)."

Přesto, při premiéře a hned branka. To muselo být hodně příjemné ...

"Já jsem vlastně vystřídal v jejich lajně Luboše Korhoně, který onemocněl. Tak jsem šel místo něj a hrál jsem na pravém křídle. Byla to trošku změna, protože tady ve Vítkovicích jsem hrál na levém. Zvykl jsem si myslím celkem rychle a hrálo se mi s nimi výborně. Gól jsem dal sice až do prázdné, ale šancí jsem měl mnohem více."

A jak vidíš letošní ambice nováčka soutěže, Komety Brno?

"Je to těžké odhadnout, ale můj tip je, že do předkola půjdou."

Loni jsi nejvíce času odehrál s Viktorem Ujčíkem a Romanem Šimíčkem. Jak velká ztráta bude pro Tebe osobně odchod Romana? Asi to bude škoda i pro dobrou náladu v kabině.

"Určitě velká! Ještě když jsem byl malý, tak jsem na něj tady do Vítkovic chodil. To tady už snad byl kapitán, když já byl ještě malinký (smích). Říkal jsem si, že kdybych někdy s ním mohl hrát, to by byl úplný sen. Takže je to určitě obrovská škoda, že Roman musel odejít."

Takže jste si opravu výborně sedli nejen na ledě?

"Samozřejmě. My jsme spolu odehráli prakticky celý minulý rok a ti dva mi strašně moc pomohli. Já jsem nesmírně rád, že jsem s nimi mohl absolvovat celou sezonu."

Ale na druhou stranu jako levé křídlo jsi musel za dva veterány asi více jezdit a bránit?

"Musel, nemusel (smích). Když byl Viktor nebo Šimon jako první vzadu, tak bránili oni. To nebylo že přímo já bych musel. Ale byl jsem nejmladší, tak jsem se aspoň musel snažit bruslit co nejvíce vedle nich. Někdy to ale nešlo, to je jasné, tak to vzal jeden z nich za mě."

Minulý týden jste měli po prvních tréninkových dávkách volno. Odpočinul sis nebo jsi pilně trénoval?

"Sem tam jsem zašel do posilovny a navíc brácha měl svatbu. To bylo hned v sobotu, takže jsme si i něco málo vypili. Pak samozřejmě nějaké fotbálky, tenis a podobně. Nedokážu takhle sedět týden doma a nic nedělat. To bych se unudil. Pro mě je relax, když si můžu jít zahrát třeba fotbal a pěkně se zpotím."

Nedávno jsi uvedl, že se letos v létě chystáte s celou rodinou na výlet do Řecka. Pořád to platí?

"To si jedeme odpočinout s rodinou hned asi dva dny po soustředění v Tatrách do Řecka. Tam se strašně moc těším."

Stejně jako na plánovaný turnaj do Švýcarska?

"Určitě, já jsem ve Švýcarsku ještě nebyl a slyšel jsem, že je to hodně krásná země. Já tam bohužel nebyl, ale vím, že Vítkovice tam už hrály turnaj tuším před třemi lety. Ani nevím kde se hrálo minule a teď se myslím jede do Ženevy, takže tam se fakt těším. I když pan Konečný mi říkal, že on tam jede a teprve se uvidí jestli i já pojedu. Jestli se dostanu do kádru (smích). Takže uvidíme."

 
 Autor: Tomáš Martínek
Zpět
PRODEJ A VÝMĚNA AUTOGRAMŮ a ostatní